Kontakta oss

Produkter

LS2 – MC-UTRUSTNINGEN SOM TÅL!

När man tillbringar många timmar i sadeln blir det snabbt tydligt att rätt utrustning kan göra enorm skillnad. Det handlar inte bara om säkerhet, det är minst lika viktigt med komforten. En hjälm som inte bullrar, ett ställ som fungerar när vädret slår om och handskar som känns lika sköna efter tio mil som efter de första tio minuterna. Inför årets MC säsong har vi testat ett komplett kit från LS2 med X-Master stället, Vector II Carbon-hjälmen och Octane-handskarna, tassarna har skyddats med Falc´s Arrakis 2-stövlar. Halva säsongen har passerat och vi tycker att det nu är dags att summera de första intrycken!

X-Master, ett ställ byggt för att användas

Redan från första turen kändes X-Master som ett ställ utvecklat för förare som faktiskt tillbringar mycket tid på motorcykeln. Passformen är avslappnad utan att kännas stor och tack vare kombinationen av slitstarkt ripstop-material och stretchpaneler följer stället kroppens rörelser på ett naturligt och bra sätt. Oavsett om man sitter avslappnat på landsvägen eller flyttar runt kroppen på kurvigare vägar känns det aldrig begränsande.

Hittills har jag endast använt stället som skal utan det löstagbara värmefodret eller det vattentäta Sheltex® Plus-membranet monterat. Under varma sommardagar har ventilationen fungerat riktigt bra. De stora ventilationspanelerna framtill på jackan tillsammans med öppningarna på ärmarna, ryggen och låren gör att luftflödet blir betydligt bättre än jag först hade väntat mig.

Samtidigt känns det tryggt att veta att stället är byggt för betydligt tuffare förhållanden än de jag hittills utsatt det för. När hösten kommer är det bara att montera tillbaka både värmefodret och det vattentäta membranet. Att membranet dessutom kan användas både på insidan och utsidan av stället är en smart lösning som ger extra flexibilitet beroende på väder och körning.

Även skyddsnivån gör att jag känner mig trygg. Jackan levereras med CE-godkända Level 2-skydd för axlar och armbågar medan byxorna har Level 2-skydd för knäna samt höftskydd. Förutom de inbyggda skydden har jag använt en bröst och ryggplatta för att komplettera upp en nivå. Som tur är har jag inte behövt testa skyddens verkliga kapacitet och jag hoppas givetvis att det förblir så. Under hösten kommer detta ställ även att användas till massa Adventure-åkning och det är något jag verkligen ser fram emot.

Hjälmen som överraskade mest

Den största överraskningen i utrustningen har ändå varit LS2 Vector II Carbon hjälmen. Visst märker man direkt att kolfiberskalet gör hjälmen lätt, men det som imponerat allra mest är ljudnivån. Hjälmen är oväntat tyst, något som verkligen märks när milen bli många och huvudet då kan bli trött av det ljud som annars kan höras. Körupplevelsen blir ytterligare bättre tack vare de Cardo-system som vi har monterat in i hjälmen.

Jag använder Cardo både för telefonsamtal och för att kommunicera med andra förare, och kombinationen med den här hjälmen fungerar över förväntan. Samtalen är tydliga även i högre hastigheter och kommunikationen blir en naturlig del av körningen istället för något som stör. För mig har det faktiskt tagit upplevelsen till en helt ny nivå och gjort de längre turerna betydligt trevligare.

Ventilationen fungerar dessutom mycket bra under varma dagar och den påkostade inredningen känns mjuk och bekväm även efter flera timmars körning. Det inbyggda solvisiret är en smart detalj man snabbt vänjer sig vid och sedan inte vill vara utan, under högsommaren har jag ändå valt att ha tonat visir men detta är något som enkelt byts ut.

Handskar och stövlar som växer med milen

Octane-handskarna gav kanske inte det bästa första intrycket. De kändes lite stela de första körningarna vilket inte är ovanligt med ett par rejäla läderhandskar. Efter några längre turer började de däremot forma sig efter händerna och idag sitter de riktigt bra och är grymt sköna. De ger ett stadigt grepp om styret samtidigt som känslan i reglagen finns kvar. Att de dessutom är vattentåliga och fungerar med pekskärm är uppskattade bonusar i vardagen.

Falco´c Arrakis 2 stövel blev däremot en fullträff direkt. Formen passar mina fötter väldigt bra och Quick-Reel-systemet gör dem både snabba och enkla att ta på sig. Det som imponerat mest är kanske att de fungerar lika bra när man kliver av motorcykeln. Många MC-stövlar känns klumpiga att gå i, men här är komforten så pass bra att de fungerar utmärkt även under längre pauser.

Halvvägs och det bådar gott

Efter ungefär halva säsongen känner jag att LS2 verkligen lyckats skapa en utrustning där alla delar kompletterar varandra. X-Master-stället erbjuder den flexibilitet jag söker under en lång säsong, hjälmen har överträffat mina förväntningar när det gäller både komfort och ljudnivå, medan handskarna och stövlarna blivit allt bättre ju fler mil de fått på nacken. Det viktigaste betyget är kanske ändå det enklaste. Jag tänker inte på utrustningen när jag kör och det är precis så riktigt bra utrustning ska vara. Den bara finns där, gör sitt jobb och låter mig fokusera på det viktigaste av allt… att njuta av nästa kurva och nästa mil.

Beställ dina LS2 kläder från VARTEX

Se några SledtraxTV

Läs fler Sledtrax testar

Kontakta din lokala Yamaha handlare:

HED´S MOTOR

Fortsätt läs

Mer i Produkter

Facebook

Populär läsning

Instagram

Till toppen