Äntligen är säsongen igång på allvar, med stora mängder snö och skyhöga förväntningar! Vi startade säsongen som vanligt i Jorm, tidigare än vanligt, vilket känns otroligt kul. Nu ska vi se om Arctic Cat M858 146” lever upp till hypen och ta en titt på våra första intryck.
Säsongsöppning i Jorm
Vi kastar oss ut genom dörren, påklädda långt innan solen har gått upp – vi ska nämligen vara först på plats! När vi anländer till parkeringen startar jag snöskotern enkelt med elstarten och börjar plotta in på G8-skärmen vilka platser vi ska ta oss till. Smidigt och enkelt! Det är skönt att ha kört in maskinen, eftersom de första kilometrarna var delvis tråkiga. Men vi märker stor skillnad på hur vår Arctic Cat M858 146” tar sig fram i snön! Tack vare det extrema mattan har vi bra grepp hela dagen, trots väldigt varierande snöförhållanden.
Lekfull och aggressiv
Precis som tidigare år håller jag mig till 146” i längd, och i år är inget undantag. Arctic Cat M858 146” är nog den mest lekfulla jag har testat hittills – så buskul och aggressiv att en 154” lätt hade kunnat tillfredsställa mig! Vi busar runt med maskin i några sluttningar och kastar skotern från sida till sida – enklare blir det faktiskt inte. M858 är också stabil och precis i sin hantering när vi dansar fram på mattan genom skogen. Otroligt roligt!
Skråkörning som aldrig förr
Arctic Cats föregångare med Ascender-chassit kunde kännas osäker och oprecis vid skråkörning. Med Catalyst-chassit har stora förändringar gjorts, kanske inte så mycket i boggin men i övriga delar. Tunneln har en ny form och är kortare, motorn har flyttats närmare föraren och vikten har minskats rejält! Chassit är också smalare och smidigare, och alla dessa förändringar i kombination gör att den nya Arctic Cat M858 146” är mycket lättare att köra, betydligt mer stabil och smidigare vid skråkörning. Något som fortfarande finns kvar från tidigare är ATAC-systemet, elektronisk styrning av stötdämparna. Beroende på underlag och lutning kan vi justera dämparna så att maskinen beter sig optimalt i terrängen och förhållandena. Enkelt, smidigt och genialt!
Sammanfattning
Kort sammanfattat är detta en helt fantastisk och brutal maskin med mycket kraft. Den lever upp till hypen på alla punkter och imponerar stort. Hittills har den gått helt felfritt utan något att anmärka på. Arctic Cat M858 146” känns som en helt ny maskin jämfört med sin föregångare och är här för att stanna. I nästa artikel ska vi prata lite om några ändringar vi redan har gjort och som kommer att göras. Detta för att sätta en personlig prägel på maskinen, men också för att eventuellt göra den ännu bättre. Det kan bli spännande!