Sledtrax testar
ARCTIC CAT M858 – ARG KATT MED KLÖS ( OCH NÅGRA KLOR ATT SLIPA)

Större delen av vintern har passerat, och vi på Sledtrax har hunnit nöta många mil med vår långtestmaskin – Arctic Cat M858. Vi har kört i puder, skare, slush och allt däremellan. Vad har fungerat riktigt bra? Och finns det barnsjukdomar som behöver lösas innan vi kan kalla det här en fullträff? Nu levererar vi slutrapporten – och rätar ut alla frågetecken!

Förväntningarna var skyhöga
När Arctic Cat lanserade sin nya M858 iklädd Catalyst-plattform och en ny större motor var förväntningarna, milt sagt, skyhöga. Efter att 600-kubikaren imponerade förra året, skulle nu storebror visa vad han gick för. Och vi kan redan nu säga – det finns mycket att gilla. Men det finns också förbättringsområden. För att Arctic Cat ska kunna konkurrera i toppen av lössnösegmentet på allvar krävs lite finputsning. Vi har testat maskinen i varierande förhållanden och samlat både ris och ros.

Det här gillar vi – mycket!
Vi börjar med det positiva. Mattan tillsammans med Alpha-skenan är ett monster i puder. Framkomligheten och den explosiva ”launch-effekten” gör att katten bokstavligt talat dansar genom snön. Det är ett nöje att manövrera maskinen genom varierad terräng – men vi kan samtidigt konstatera att en boggie med dubbelskena hade varit att föredra i de mer varierande svenska snöförhållandena.
Utseendet? Brutalt. Det här är, enligt oss, marknadens snyggaste skoter. Punkt. Designen är aggressiv, modern och sticker ut!. Och ljuset? Det lyser upp som om du vore på premiär i Hollywood. Sätet är smidigt, lätt att förflytta sig på, och den justerbara stötdämpningen, som du styr direkt från styret, är ett stort plus. Framförallt i branta klättringar där du snabbt kan låsa fjädringen för att hålla skidorna i marken. Funktionellt och smart!

Här finns det utrymme för förbättring
Som med alla nya plattformar har även Arctic Cat fått sin dos av barnsjukdomar. Vi börjar bakifrån – fotstegen i komposit är hala och bygger is. Det finns dock ett uppgraderingskit som löser detta, så inget som inte går att fixa.
Motorn då? Den levererar bra på topp men går stundtals fett, och ibland krävs det flera omtag för att motorn ska leverera hela sitt RMP-register. Vi vet att en enklare ommappning hade gjort susen – så inget orimligt problem för Arctic Cat´s ingenjörer. Variatorn är också något för snällt kalibrerad. Ett variatorkit med ny fjäder och vikter skulle lösa problemet och ge den där omedelbara responsen man vill ha i brant terräng. Det finns alltså lösningar – de behöver bara implementeras.

En sista sak och den är faktiskt lite frustrerande. Den grymma G8-displayen från Garmin, som i sig är marknadens bästa, blir lidande på grund av skoterns tomgångsvibrationer. Det är svårt att navigera i menyerna eftersom displayen registrerar dubbelkommandon. Lösningen? Tja, vi lärde oss att hålla lite gas med högertummen, då funkar allt galant. Men en mer långsiktig lösning hade varit att montera ett extra motorfäste eller minska vibrationerna på något sätt. För en så pass avancerad display förtjänar en vibrationsfri miljö.

En riktigt rolig maskin – trots allt
Trots ovan nämnda saker vill vi klargöra en sak: Arctic Cat M858 är en galet rolig, kraftfull och aggressiv maskin. Den tar för sig i lössnön, är kvick i svängarna, har karaktär, och bjuder på massor av körglädje. Vi på Sledtrax ser mycket fram emot vad Arctic Cat kommer göra med modellen till 2026. Vi är rätt säkra på att den amerikanska katten kommer få vässade klor till nästa säsong, och kanske tar ett kliv till mot att bli marknadens bästa lössnömaskin. Tills dess säger vi tack till vår vresiga testkatt för vinterns alla äventyr och ser redan fram emot att släppa lös en ny Arctic Cat igen nästa vinter. Då, förhoppningsvis, utan barnsjukdomar men med samma galna attityd.
Se några SledtraxTV
Gillar du kläderna? Titta in FTA
Försäkra din Snöskoter via LÄNSFÖRSÄKRINGAR
Försäkra din Snöskoter via SVEDEA
Läs fler Sledtrax Testar
Kontakta din lokala Arctic Cat handlare:
Läs mer på Arctic Cat
