Nyheter
ARCTIC CAT 2026 – THE CAT IS BACK!

”Arctic Cat ska läggas ner”, ”Arctic Cat ska säljas”, ”Arctic Cat har sålts”. Under vad som känns som en väldigt lång tid har rykten florerat på Internet om märkets vara eller icke vara. Kombinerat med stopp i produktionen har framtiden för Arctic Cat känts väldigt osäker. Men redan 1 dygn efter att en investeringsgrupp, med Brad Darling i spetsen, förvärvat Arctic Cat kallade de till en presskonferens med de väldigt glädjande nyheter. Inte nog med att det kommer tillverkas nya maskiner, det kommer även en mängd förbättringar och nyheter redan till kommande säsong!

Extra roligt är hur de lyssnat på feedback från både handlare och konsumenter då många av nyheterna är direkt anpassade för oss här i Skandinavien. Ta till exempel modellen HCX (mer nedan). För lite över två år sedan var, numer bortgångna och saknade, Tim Marklund på besök i Thief River Falls och förklarade för ingenjörerna på Arctic Cat vad han ansåg skulle vara den perfekta skotern för våra förhållanden och hur vi kör. HCX har i princip exakt den specifikationen som Tim då beskrev. Det är svårt att se det som något annat än en inofficiell hyllning till #606. Ännu finns inte alla detaljer och prissättningar klara, vi (och ni) kommer få ta del av mer information de kommande veckorna i takt med att det blir klart. Men vi kan redan nu ge er en kort förhandsglimt av några av maskinerna som vi tror kan vara extra intressanta för er läsare.

Lössnö
Genomgående för lössnömodellerna är förbättringar som styvare motorfästen för mindre motorvibrationer, ny uppdaterad broms, förbättrad tätning vid luftboxen, ny motormappning samt förändringar i drivlinan som gett en viktminskning på 2,2kg. Samtliga maskiner kommer i Catalyst-chassiet, har 36” framvagn och drivs av motorn 858 C-TEC2.

HCX (Hardcore Extreme)
Modellen som många i Skandinavien önskat sig och som Tim pitchade för flera år sedan! Förstärkt dubbelskena i boggien, 146” lång med den smått fantastiska 2.6” PowerClaw-mattan, förlängd kylare i tunneln, FOX FLOAT QS3 stötdämpare och den kommer original med liggande styrstång för att vara mer riktad mot hopp och lek snarare än teknisk trädåkning. Den som fortfarande vill ha stående styrstång behöver dock inte vara orolig, det finns som originaltillbehör och är bara att byta.

HCR (Hardcore Racing)
Modellen som beskrivs som “redo för hillclimb”. Den har samma grundläggande specifikation som HCX med skillnaderna att denna är 154” lång, har vertikal styrstång och den kortare kylaren likt modellåret 2025.

M Sno Pro (Mountain)
Modellen som introducerades 2025 och inför 2026 har det skett en del uppdateringar och förbättringar. En stor och välkommen nyhet är att den, till Skandinavien, kommer med förlängd kylare i tunneln. Den kommer i utförandet 154” eller 165”, förstnämnda går att få med antingen 2.6”- eller 3”-kammar och sistnämnda endast med 3”-kammar. Du kan välja om du vill ha elstart eller inte samt om du vill ha G8-display eller den lite enklare mätaren.
Led och touring
I detta segment återkommer samtliga modeller från 2025 med lite mindre uppdateringar. Det presenterades även två lite större nyheter.

EXT Special (Exterminator)
Ett riktigt ledmonster och en hommage till originalet från 1971. Kommer med 137” lång dubbad matta, drivs av motorn 858 C-TEC2, har 42” bred framvagn med en helt ny progressiv servostyrning som möjliggör att använda de mer aggressiva skidorna från C&A Pro. EXT Special är även utrustad med en uppdaterad version av stöddämparsystemet ATAC som innebär fler inställningsmöjligheter och på alla fyra stötdämpare.

Pantera 9000
För den som vill ha en skoter som går som ett skott men fortfarande åka bekvämt med passagerare. Samma turbomatade 998cc-motor som sitter i Thundercat men med bekvämligheter som uppvärmt säte (även passagerare), justerbart ryggstöd, stor packbox, större ruta med backspeglar, extra bensintank och mycket mer.

Tillbehör
Vi har ännu inte fått några detaljer om tillbehör mer än ett uppdaterat fäste för G8-displayen. Den har fått en ny placering som är mer horisontell för att synas bättre när du står upp samt vara enklare att rengöra från snö. Den nya placeringen är kompatibel med samtliga Catalyst-modeller (även 2025 års modeller för den som vill eftermontera på sin nuvarande maskin). Vi på Sledtrax är väldigt glada och taggade för att Arctic Cat kommer leva vidare och ser fram mot att testa utvalda maskiner i vinter. Så snart vi får mer information kommer vi se till att även ni läsare får ta del av den.
(samtlig information och bilder är förhandsinformation, förändringar kan förekomma)
Försäkra din Snöskoter via LÄNSFÖRSÄKRINGAR
Försäkra din Snöskoter via SVEDEA
Läs fler Sledtrax Testar
Kontakta din lokala Arctic Cat handlare:
Läs mer på Arctic Cat
