Kontakta oss

Sledtrax testar

ARCTIC CAT HCR 858 – SÄSONGSAVSLUTNING

Min första säsong med Arctic Cat är över. Det har varit en turbulent vinter med varierande förhållanden, allt från hårda spår till djup lössnö, och många timmar bakom styret på HCR 858 har det blivit. Tillräckligt för att första intrycket verkligen har satt sig, och förändrats. För det som först kändes som en renodlad klättermaskin har visat sig vara något mer. Det här är inte bara en skoter som hanterar branta sluttningar. Den vill busa!

Ett chassi som bjuder in

“Hill Climb Racer”-stämpeln förpliktigar. Och ja, den levererar när det pekar uppför. Med rätt inställningar i fjädringen och ett aggressivt PowerClaw matta som verkligen biter, råder det inga tvivel om kapaciteten. Men det är inte där den överraskar mest. Det är när du släpper lös lekfullheten i terrängen. Catalyst-chassit ger en lätthet och balans som gör att 154” plötsligt inte känns som 154”. Den lägger sig naturligt på skrå, svarar direkt på små input och ger dig känslan av att du alltid ligger ett steg före maskinen. Du måste vara skärpt, men belönas också när du är det.

Det som drar ner

Ingen maskin är perfekt. Motorn levererar jämnt och kontrollerat, vilket fungerar väldigt bra i teknisk körning. Men den saknar det där lilla extra “trycket” från stillastående. Den vaknar mer till liv när farten kommer, men du saknar det sista lilla. Fotstegen hade också kunnat vara starkare och känns som en självklar punkt för uppgradering. Isrivare som inte går att backa med år 2026 känns dessutom onödigt enkelt. Maskinen kan också bli något varm under vissa förhållanden, men det är samtidigt inte oväntat för en så pass renodlad lössnömaskin byggd för tävling. När det gäller drift har jag själv varit förskonad från problem, men erfarenheter från min kollega Henrik i Sverige pekar på att tillgången på delar och tillbehör fortfarande inte riktigt är där den borde vara. Det är en viktig punkt, särskilt under en så kort säsong.

Lever den upp till namnet?

Ett solklart: ja. Men inte bara för att den klättrar bra. Arctic Cat HCR 858 är inte den mest brutala maskinen i klassen. Den är heller inte den mest explosiva. Men den är en av de mest engagerande. Det är en skoter som får dig att vilja köra mer. Testa lite till. Ta en linje till. Och kanske är det just det som är det viktigaste av allt.

Se några SledtraxTV

Gillar ni kläderna? Kika in FXR

Försäkra din Snöskoter via SVEDEA

Kontakta din lokala Arctic Cat handlare:

MCN NORD

TRAKTOR CITY PITEÅ

Läs mer på Arctic Cat

Fortsätt läs

Mer i Sledtrax testar

Facebook

Populär läsning

Instagram

Till toppen