Lika knivskarp, lekfull, pigg och rapp som innan, men nu med extra utrustning direkt från fabrik. Vi har testkört Polaris nyheter på lössnösidan, där vi nu hittar Polaris RMK Khaos 9R 155″ Limited Edition. Men vad innebär egentligen det?
Beprövad toppkandidat
Denna maskin är välkänd sedan tidigare år, och det är inget undantag i år med maskinens balans på skrå, dess smidighet i skogen, lekfullhet bland granarna och busighet i drivorna. 9R är verkligen rapp och ger direkt svar när du klämmer åt gasen. Detta gör maskinen lättkörd eftersom du snabbt får input inte bara från motorn och variatorerna, utan även från hela chassit.
Jag upplever att du kan köra avslappnat och spara energi tack vare att skotern är så lätthanterlig och kan styras med små rörelser och viktförflyttningar. Något som också sticker ut med Polaris är dess bromsar. Det märks extra tydligt när man provar många olika märken att just denna broms verkligen har bett i sig. Du får snabbt ner matthastigheten och kan ge fulla spjäll för att sedan på fläcken stanna till igen.
Limited Edition
Ja, vad är det egentligen som gör denna maskin till ”Limited Edition”? Baktill hittar vi en förstärkt båge som även styvar upp tunneln. Bågen känns rejäl och är lätt att greppa för att lyfta i om man lyckats gräva ner sig lite för mycket. Även framtill finns en förstärkt båge som går ner mot buken som fungerar som extra skydd mot stubb och sten. Dessa två tillbehör är sådant som jag personligen ofta utrustar min maskin med, så det är välkomna uppdateringar från fabrik.
Felfritt 2026?
Något vi hoppas på att få se, eller egentligen slippa se inför 2026 är stiftproblemen som Polaris länge jobbat med. Även om det under testkörningen fungerade helt utan problem, vet vi att det fortfarande förekommer hos vissa. Kommer de att fungera felfritt för alla nu 2026? Ska man granska denna annars kompletta maskin, som levererar körglädje ut i fingerspetsarna, får man också räkna med att glädjen kommer med ett pris: från 279 900 kr – vilket är ruskigt mycket pengar, men ack så fort glömt när man står där i gnistrande nysnö ned sin nya Polaris RMK Khaos 155″ Limited Edition.
Allt inom räckhåll
Men vi har ännu ett tillbehör som kommer på denna Limited Edition, styrväska. Det kanske låter som en tråkig och ”onödig” grej, men de överraskade verkligen oss med hur smidiga de var och hur mycket de rymmer! Polaris har sedan tidigare redan bra förvaring i handskfacket, men med styrväskorna får du med dig betydligt mer, och de är dessutom väldigt lättillgängliga. De var även väldigt enkla att ta loss och knäppa fast, så att du enkelt kan ta med dem in för att packa i och ur. Så kort och gott är Polaris 9R RMK Khaos 155″ Limited Edition den roliga men ändå trygga maskinen vi känner igen sedan tidigare, men nu med användbara tillbehör direkt från fabrik.